Lasnamäe
E-R 9.00 - 18.00
L-P Remondiaja broneerimine
Telliskivi
E-R 8.30 - 17.30
L-P Remondiaja broneerimine
Lasnamäe
E-R 9.00 - 18.00
L-P Remondiaja broneerimine
Telliskivi
E-R 8.30 - 17.30
L-P Remondiaja broneerimine
20.08.2023

Kuidas teostada auto elektrisüsteemide diagnostikat - Automix

Как проводить диагностику электрических систем в автомобиле

Ilma elektriseadmeteta ei ole ühtegi autot võimalik normaalselt kasutada. Elektroonika on keerukas mehhanism, milles iga element on ühendatud teiste detailidega. Seetõttu põhjustab isegi selle väikese osa tõrge kogu süsteemi fataalse rikke. Sõiduki elektriseadmete remonti ja diagnostikat suudavad sageli teha ainult autoteeninduse kvalifitseeritud spetsialistid. 

Millistel juhtudel on vajalik autoelektrik

Autode elektrisüsteemi remonti peetakse üheks kõige keerukamaks teenusetüübiks, sest elektriseadmestik on keerukas süsteem, mis koosneb paljudest sõlmedest. Professionaalset autode elektroonika diagnostikat ja remonti on kõige sagedamini vaja järgmistel juhtudel:

  1. Generaatori rike. Generaatori töö tagab elektriseadmestiku varustamise elektriga. Kui selle talitluses on probleeme, märkab autoomanik valgustusseadmete ebapiisavat valgustust, mehaanilist müra või aku tühjenemist. 
  2. Probleem on mootori ja elektroonilise juhtploki juhtmekimbus. Kapoti all ühendavad juhtmekimbud mootori andurisüsteemi ja elemendid juhtpaneeliga. Siin asub ka relee ja kaitsmete plokk. Auto elektriseadmete diagnostika teostatakse erivarustuse abil, kuna talitlushäireid võib seostada mitmete teguritega: oksüdeeruvate kimpude olemasolu, juhtmestiku märgumine, kulumine, elektrijuhtmete võrgu katkemine, releede ja kaitsmete rike. Samuti hakkab auto juhtmestik tõrkuma pärast kogemusteta elektrikute sekkumist. Sellisel juhul ei ole probleemi lihtne tuvastada.
  3. Süütelukk. Ebastabiilse töö põhjuseks on halvad kontaktid: need põlevad läbi ja oksüdeeruvad. Esineb mehaanilisi vigastusi. Süüteluku kohtremont autoteeninduses on soodsam kui selle väljavahetamine.
  4. Starteri rike. Kui mootorit ei ole võimalik käivitada, võib põhjuseid olla 2: elektrivarustus on katkenud, probleem on mähises või kontaktides. Iseloomuliku plärina olemasolul on võimalik tõmberelee talitlushäire, käigukasti, bendiksi, ankru või pistiku rike. Vajalik on arvutipõhine elektriseadmete diagnostika ja remont. 
  5. Valgustus- ja signaalseadmete katkiminek. Kui releeplokis ja kaitsmes probleemi ei leita, võib rike peituda kus iganes. Siinkohal kasutatakse süvendatud arvutidiagnostikat. 

Mis on auto elektriseadmete rikete põhjused

Auto elektriseadmete remont on tavaliselt vajalik järgmistel põhjustel:

  • elektrisüsteemi elementide täielik märgumine, mille tulemuseks on oksüdeerumine ja kokkupuutekvaliteedi nõrgenemine;
  • niiskuse pääs kapoti alla kondensaadi tõttu. Selline pisiasi võib olla põhjuseks, miks auto juhtmestik kokku tõmbub;
  • detailide kulumine ja mehaanilised kahjustused sõiduki vale kasutamise tõttu;
  • elektrijuhtmete võrgu terviklikkuse minetamine;
  • relee plokkide ja kaitsmete rike. 

Rikke tunnusteks on mootori ebaühtlane töö, tühikäigu pöörete vahemiku muutus, kütusekulu suurenemine anduri valede signaalide tõttu, seadmete vale talitlus (näiteks klaasipuhastid, tuled jne ei toimi), pardaarvuti väljastab veakoode. 

Kui sõiduki vanus on alla kolme aasta ja läbisõit kuni 100 tuhat km, siis kui auto elektrisüsteemiga ilmneb probleeme, võtke ühendust teeninduskeskusega. Muudel juhtudel tasub leida kvalifitseeritud meistrid, kellel on suur töökogemus, sest ebakvaliteetne teenindus põhjustab suuri rikkeid. Autoteenindus "Automix" pakub oma teenuseid kvaliteedi garantiiga.